Päästeamet, politsei ja maanteeamet hoiatavad üha karmimate ilmaolude eest

Madis Filippov
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tuisk.
Tuisk. Foto: Mihkel Maripuu

Maanteeamet hoiatab, et prognooside kohaselt tugevneb täna õhtust lumesadu koos tuisuga, mis võib kaasa tuua teeolude olulise halvenemise alates Kagu-Eestist ning alates keskööst kogu Eestis. Hoiatused on välja saatnud ka politsei ja päästeamet.

Maanteeamet teatas, et jätkuva lumesaju, tuisu ja piiratud nähtavuse tõttu on teeolud raskendatud. Arvestada tuleb libedusega kõigil teedel.

Suurematel riigimaanteedel olid teekatted pärastlõunal enne kella nelja tehtud hooldest ja libedusetõrjest valdavas enamuses soola mõju all, mis jätkuva saju tõttu pole andnud kõikjal soovitud tulemust.

Teedel on sõidujäljed valdavas osa lumevabad, kuid kohati libedad. Jälgede vahel, tee telgjoonel, ristmikel on soolalumesegu ja kinnisõidetud lund. Lagedatel teelõikudel on teed kohati jäised ja konarlikud.

Maanteeamet hoiatab, et prognooside kohaselt tugevneb täna õhtust lumesadu koos tuisuga, mis võib kaasa tuua teeolude olulise halvenemise alates Kagu-Eestist ning alates keskööst kogu Eestis. Homseid ja nädalavahetuse alguse sõite planeerides tuleb arvestada nii halbade teeolude kui lisaajaga sihtpunkti jõudmisel.

Päästeamet märgib, et ilmaolud ei ole praegu erakordsed, kuid Eestit tabavas lumetormis peituvad riskid võivad siiski muutuda ohtudeks.

Öösel ja hommikul sadav lumi võib liiklemise muuta raskeks, prognoosi järgi võib teedel esineda tuisuvaale ennekõike Virumaal ja Põhja-Eestis, märgib amet. Teel olles hätta jäädes tuleb hinnata ohtu inimese elule või tervisele ning otsustada, kas oht on piisav hädaabinumbrile 112 helistamiseks või on vaja puksiirabi.

Elektrilevi hinnangul võivad jäide ja tuules murduvad puud tekitada tavapärasest enam rikkeid ka õhuliinidel. Rikkebrigaadid on viidud kõrgendatud valmisolekusse. Elektrikatkestustest ja katkenud liinidest tuleb teada anda Elektrilevi telefonil 1343.

Päästeamet soovitab inimestel hoida end ilma- ja teeoludega kursis ning homme hommikul enne kodust teele asumist vaadata õue ja hankida infot meediakanalitest. Et hommikul võib ka elekter puududa, tuleb mobiiltelefon täna õhtul ära laadida.

Kõrvalises kohas elavatel inimestel tuleks lahti hoida maja juurde viivad teed, et võimaldada vajadusel juurdepääs pääste- ja kiirabiautodele, rasketes teeoludes abi kohale jõudmine viibib.

Teeolude kohta saab infot maanteeinfokeskuse lauatelefonilt 6140500 või mobiiliga helistades ka tasuta lühinumbrilt 1510. Internetist saab teeolude kohta infot maanteeameti kodulehelt www.mnt.ee.

Perearsti ööpäevaringne tasuta nõuandetelefon on 1220, kui tegemist on aga eluohtliku seisundiga, helista hädaabitelefonil 112.

Seoses lumesajuga tuletab ka politsei liiklejatele meelde olla tähelepanelik, varuda aega ning palub veel suverehvidega sõitjatel auto parkimiskohale jätta.

KKPO liiklusjärelvalve talituse juhi Tõnis Sulu sõnul tuleb tänast ja homset ilmaprognoosi arvestades liikluses aega varuda ning eelkõige ettevaatlik olla.

«Autojuhtidele on põhisoovitus olla tähelepanelik ja rahulik, hoida tavapärasest suuremat pikivahet, vältida järske ja hoogsaid manöövreid ning valida teeoludele vastav sõidukiirus. Kindlasti tuleb olla tähelepanelik ka jalakäijate suhtes,» ütles Sulu.

Jalakäijatele paneb politsei südamele teha ennast võimalikult hästi nähtavaks ja anda teed ületades autojuhtidele piisavalt aega peatumiseks.

«Libedusega sõidukite pidurdusmaa pikeneb, samuti mõjutab juhte halb nähtavus. Seetõttu peab jalakäija tiheda lumesaju korral enne tee ületamist kindlasti veenduma, et autojuht on teda märganud ja saab auto pidama,» rõhutas Sulu.

Veokijuhtidele soovitab Sulu sõnul marsruudi valikul eelkõige tõuse vältida, millele toppama jäämine võib liikluse pikaks ajaks seisata.

«Teeomanike jaoks on esmatähtis teha libedusetõrje ristmikel ja tõusudel ning hoida teed võimalikult lumevabad. Samuti ei tohi unustada kõnniteede ja jalakäijatele mõeldud teeosa puhtana hoidmist. Vastasel korral sattuvad jalakäijad autode vahele ning õnnetuste risk on tunduvalt kõrgem,» rääkis Sulu.

Õnnetuse või lumme kinni jäämise puhuks tuleks alati riietuda piisavalt soojalt või varuda sõidukisse soojemad riided, kindad ning piisavalt kütust ja lumelabidas. Autost väljudes tuleb kasutada helkurvesti, et teised juhid hädapeatunut märkaks. Õnnetuse korral jääda rahulikuks, veenduda, et keegi pole viga saanud ning vajadusel kutsuda abi.

Politsei tuletab meelde, et ülehomsest, 1. detsembrist on talverehvid kohustuslikud.

Ohutuks liiklemiseks talvistes oludes:

1. Varu aega – seda kulub rohkem nii auto puhastamiseks enne sõidu alustamist kui kindlasti ka teekonna läbimiseks, sest maksimaalkiirusega sõita ei saa.

2. Tutvu eelnevalt teeoludega – varu teeinfot www.mnt.ee

3. Hoia liigeldes suuremat pikivahet ja hoidu järskudest manöövritest.

4. Arvesta kaasliiklejatega ja hinda olukorda ristmikel ja ülekäiguradadel, ka kiirendus- ja aeglustusradadel võib olla libe. Peateega ristumisele lähenedes hakka aegsasti vähendama kiirust.

5. Ole tähelepanelik jalakäijate ja teiste liiklejate suhtes.

6. Arvesta nähtavusega – seisvast autost väljudes veendu ohutuses.

Pikemale sõidule mine täispaagiga, laetud telefoniga ja ära unusta sobivat riietust, millega võiks minna ka autost välja. Autos peaks olema taskulamp, lumelabidas, kindlasti hari, jääkaabits ja ohutusvest.

Pea alati meeles, et suurim lubatud sõidukiirus ei ole kohustuslik – eriti kehvade tee- ja ilmaolude korral.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles