Juuni prognoos: sünoptikud annavad lootust mõnusaks jaaniilmaks

Sven Randlaid
, ajakirjanik
Copy
Lasnamäe jaanituli.
Lasnamäe jaanituli. Foto: Tairo Lutter

Lähipäevil õhutemperatuur langeb märgatavalt ja jahedapoolne ilm püsib kuni kuu kespaigani, prognoosib keskkonnaagentuur. Juuni viimasel dekaadil on aga lootust, et vihmahood taanduvad ning saab jaanipühi mõnusalt tähistada.

Prognoosi järgi jätkab südasuviselt alanud jaanikuu veel paar päeva samal lainel. Põhja-Euroopat oma hõlma haarav madalrõhuala annab võimaluse rünksajupilvede arenguks. Tuleb alla mõni vihmahoog, äike on ka võimalik, kuid laialdaselt vihmavalinguid oodata pole.

Pärast 5. juunit kannab edelavool madalrõhkkonna serva mööda Läänemere idarannikule jahedama õhumassi. Öine õhutemperatuur langeb sisemaal kolm-neli pügalat alla 10°C piiri, päevaste termomeetrinäitude ülempiir jääb 20°C lähedale.

Juuni teise dekaadi alguses kandub madalrõhkkonna serva mööda üle Eesti sajuvööndeid. Tuul pöördub läänekaarest põhjakaarde ja ilm on ikka jahe.

Pärast 15. juunit kõrgrõhkkonna tugevnemisel sajuhood hõrenevad ning ilm muutub kuivemaks ja soojemaks.

Kui Skandinaavia kohal jääb kõrgrõhuala väheliikuvaks, siis on kuu viimasel kolmandikul vihmahooge vaid üksikuil päevil ja ilm on suviselt soe.

Keskmine õhutemperatuur kogu kuu arvestuses kujuneb normilähedaseks või veidi kõrgemaks (norm 13,5–15,9 °C). Sademeid on normist veidi vähem (norm 47–88 mm).

Tagasi üles