Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Analüüs: Eestis ei ole õhusaastega probleeme

Korsten FOTO: Margus Ansu

Euroopa keskkonnaagentuuri analüüs Euroopa Liidus õhku paisatavate heitkoguste kohta kinnitab, et Eestis õhusaastega probleeme pole.

Analüüs puudutas nelja peamist saasteainet: vääveldioksiidi, lämmastikoksiide, lenduvaid orgaanilisi ühendeid ja ammoniaaki. Eestis on kõigi nelja sisaldus õhus normide piires.

«Õhu kvaliteet mõjutab kõigi eestlaste tervist ja meie keskkonna seisundit, halvemal juhul võiks õhusaaste kaasa tuua tõsiseid haigusi ja pikaks ajaks kahjustatud looduse,» selgitas keskkonnaminister Keit Pentus.

Ta lisas, et seetõttu on saasteainete puhul täpselt sätestatud, millised kogused õhus on inimese tervisele ja keskkonnale ohutud.

«Hea on teada, et Eestis on ses osas kõik kontrolli all ning oluliste saasteainete sisaldus on meie õhus lubatust oluliselt väiksem,» lausus minister. Tervelt 12 Euroopa riiki aga ületab ühe või mitme saasteaine kogusega lubatud ülempiiri.

Võrreldes lubatud piirmääraga on Eestis tegelikult õhku paisatud heitkogused selgelt väiksemad: vääveldioksiid 83 protsenti, lenduvad orgaanilised ühendid 78 protsenti, lämmastikoksiidid 61 protsenti ja ammoniaak vaid 35 protsenti lubatust.

Peamisteks õhusaaste allikateks Eestis on energeetika- ning transpordisektor, ammoniaak tekib eelkõige loomakasvatusest.

«Puhas õhk on Eestis sama iseenesestmõistetav kui hommikune hammastepesu korralikus peres, mis ei tähenda aga et sellesse võib hoolimatult suhtuma hakata,» märkis Pentus. «Vähem saastavam elektritootmine, kaasaegsem ja mugavam ühistransport tähendab tänu klaarile õhule tulevikus ärahoitud tervisehädasid.»

Euroopa keskkonnaagentuuri esialgne kokkuvõte 2010. aastal Euroopa Liidu liikmesriikide poolt õhku paisatavatest saasteainetest näitas, et normide täitmisega pole hakkama saanud 12 riiki. Kõige enam ületati norme lämmastikoksiidide osas.

Hispaania oli ainus liikmesriik, kes ületas normipiire neljast saasteainest kolme puhul. Mustas edetabelis järgneb keskkonnaagentuuri andmetel Saksamaa, kes ületas kahe saasteaine ülempiire. Soome ületas õhku paisatava ammoniaagi ülempiiri.

Lämmastikoksiidide piirkoguse ületasid kokku üksteist riiki: Austria, Belgia, Taani, Prantsusmaa, Saksamaa, Iirimaa, Luksemburg, Malta, Holland, Hispaania ja Rootsi. Peamiseks probleemiks on siin riikide jaoks maanteetransport, mis annab ligikaudu 40 protsenti kogu Euroopa Liidu lämmastikoksiidide heitkogusest.

Hinnangut ELi liikmesriikide õhku paisatavate saasteainete heitkogustele näeb Euroopa keskkonnaagentuuri koduelehel.

Tagasi üles
Back