T, 7.02.2023

Sünoptik: keerulised ilmaolud homme jätkuvad, paiguti on taas ohtralt lumelisa oodata

Sven Randlaid
, ajakirjanik
Sünoptik: keerulised ilmaolud homme jätkuvad, paiguti on taas ohtralt lumelisa oodata
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lumetorm Tallinnas
Lumetorm Tallinnas Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Kolmapäeval ja sellele järgneval ööl keerulised ilmaolud püsivad, sest lähenev madalrõhupööris toob nii lörtsi, vihma kui ka ohtralt lund sinna, kust sajuliin üle läheb, prognoosis sünoptik Kairo Kiitsak oma videopostituses.

Esmaspäeval Eestit räsinud tsüklon Birgit liigub praegu Soome poole ja nõrgeneb ning tsükloniga seotud lumehood liiguvad eeloleval ööl saartelt üle mandri. Aga kuna lumehood pole intensiivsed, võib lumelisa tulla ehk mõne sentimeetri jagu. Öösel tuiskab, sest puhub tugev loodetuul ning külma on -3 kuni -10 kraadi.

Aga homme keerulised ilmaolud jätkuvad: sajab nii lund, lörtsi kui ka vihma, oodata on tugevat tuult ja temperatuur kõigub. Nimelt on Põhjamerelt Skandinaavia lõunaosa juurde liikunud madalrõhupööris, mis liigub kolmapäevaks Läänemere kohale ja üle Eesti edasi. Sellega kaasnevad sajuhood.

Homme pärastlõunal hakkab lõuna- ja edelatuul tugevnema, sajuhood jõuavad Eesti saartele ja Liivi lahele ning levivad edasi mandrile. Tuul paisub tugevaks, põhjustades taas tuisku. Saartel võivad tuulepuhangud ulatuda 23-24 m/s, võib olla isegi veelgi rohkem. Tugevat tuult on oodata ka mandril, kus puhangud ulatuvad sisemaal 15 m/s.

Kuna lumepilvede areng toimub mere kohal, kus on plusskraadid ja temperatuurikontrast, siis on ka võimalus äikese tekkeks, eriti saartel, aga võibolla mujalgi Eestis.

Kuna saartel ja ilmselt ka Eesti lääne- ja ka paiguti põhjaosas läheb sulale, siis on oodata nii lund, lörtsi kui ka vihma. On ka jäiteoht ning mõnel pool võib sadada jäävihma.

Üle Eesti liigub kolmapäeval ulatuslik sajuliin ja praegu on kaks võimalust, kuidas see üle maa kulgeb. Üks võimalus on, et liigub üle Liivi lahe ja Pärnumaa kirdesse. Teine võimalus on, et sajuliin läheb üle Saaremaa kirde suunas. Kui päeval tuleb sajuvööndis pigem lörtsi või vihma, siis homme õhtul ja öösel ilma külmenedes sajab lund ning taas võib tulla isegi mitukümmend sentimeetrit lumelisa.

Kuna on oodata ohtralt sulalund, siis kleepub see taas elektriliinidele, kuid õhtul ilma külmenedes lumi jäätub.

Märksõnad
Tagasi üles