E, 6.02.2023

Maikuu prognoos: sooja ilma on oodata kuu keskpaigas

Sven Randlaid
, ajakirjanik
Maikuu prognoos: sooja ilma on oodata kuu keskpaigas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Suvepäev.
Suvepäev. Foto: Konstantin Sednev / Postimees

Maikuu ilm tõotab tulla muutlik. Soojemaid päevi, mil termomeetri näit tõuseb 20°C ümbrusesse, on oodata kuu keskpaigas, prognoosib keskkonnaagentuur.

Prognoosi kohaselt on mai esimene kolmandik veel jahedapoolne, kuid üürikeste soojalainetega. Valitsev õhuvool kannab läänekaarest kord soojemat, kord külmemat õhku ning Läänemere ümbrusse laienevate madalrõhkkondade serva mööda vahetevahel ka sajuhooge.

Külmema õhu sissetungi korral tuleb lisaks vihmale sekka ka lörtsi. Enamasti on sajuhulgad väikesed, vaid 8.-9. mai paiku võib vihmasadu tihedam olla.

Õhutemperatuur varieerub suurtes piirides – selgematel ja jahedamatel öödel langeb alla 0°C, mahedamatel päevadel tõuseb mõnikord kraad-paar üle 15°C.

Pärast 10. maid tugevneb lõunapoolse kõrgrõhuala mõju ning sadusid on hõredalt ja harva. Õhuvool pöördub lõunakaarde ning saabuvas soojemas õhumassis kerkivad päevased termomeetrinäidud 20°C ümbrusse, öised miinimumid alla 5°C ei lange.

Kuu viimasel kolmandikul tõenäoliselt on temperatuurifoon hüplikum ning ilm muutlikum. Taas suureneb madalrõhkkondade võimalus kõrgrõhkkonda eemale tõrjuda, meile kergeid vihmahooge ning vahelduvalt soojemat ja jahedamat õhku tuua.

Kuu keskmine õhutemperatuur tervikuna tuleb normist pisut kõrgem (norm 9,0..11,9°C). Sademeid on normist veidi vähem (norm 32..54 mm).

Märksõnad
Tagasi üles