Nädalavahetusel toimub aialindude vaatlus

Tihane söögimajas.

FOTO: Ants Liigus/Pärnu Postimees

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub kõiki linnusõpru osalema 28. ja 29. jaanuaril toimuval talvisel aialinnuvaatlusel.

Aialinnuvaatlusel osalemine on lihtne ja võtab aega vaid ühe tunni, teatas Eesti ornitoloogiaühing. Selleks tuleb valida endale aias või pargis hea nähtavusega vaatluskoht, mis on soovitavalt lindude toidumaja või toitmispaiga läheduses ning leida lau- või pühapäeval üks tund vaba aega valitud kohas lindude tegevuse jälgimiseks.

Selle tunni jooksul tuleb kõik vaatluspaigas kohatud linnuliigid ka kirja panna ning iga liigi puhul üles märkida vaid kõige suurem korraga nähtud isendite arv. Tulemused tuleb sisestada aialinnuvaatluse kodulehel asuvasse online-ankeeti  või interneti puudumisel saata ürituse koordinaatorile (Eesti Ornitoloogiaühing, Veski 4, Tartu 51005).

Lisaks harivale küljele on talvisel aialinnuvaatlusel ka teaduslikum eesmärk. Sel viisil on võimalik saada teavet aialindude arvukuse muutuste kohta, jälile jõuda nende muutuste põhjustele ning vajadusel võtta ette samme aialindude heaolu parandamiseks. Samuti aitab aialinnuvaatlus juhtida tähelepanu sellele, et meie aiad ja pargid on talvel palju liigirikkamad kui esmapilgul võib tunduda.

Kolmandat aastat Eestis korraldatava ürituse vastu on eelnevatel aastatel olnud suur huvi - mullu edastas oma vaatlused 1134 linnusõpra 948 vaatluskohast, kokku vaadeldi 30 973 lindu 58 liigist. Kõige arvukam oli oodatult rasvatihane, kes esines 95 protsendil vaatluskohtades ning moodustas pea veerandi lindude koguarvust.

Täpsemad juhised talvisel aialinnuvaatlusel osalemiseks ja andmete edastamiseks leiab selleks loodud kodulehelt. Siit leiab ka varasematel aastatel tulemused ja juhiseid lindude määramiseks.
 

Tagasi üles