E, 6.02.2023

Ilmateenistuse prognoos: jaanikuu kuumust juulis oodata ei ole

Sven Randlaid
, Toimetaja
Ilmateenistuse prognoos: jaanikuu kuumust juulis oodata ei ole
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pilved ja päike.
Pilved ja päike. Foto: Volker Riechert/PantherMedia / Volker Riechert

Kui juuni möödus väga soojalt, siis juuli keskmine õhutemperatuur peaks ilmateenistuse prognoosi kohaselt kujunema normilähedaseks.

Ilmateenistuse juunikuu kokkuvõttes märgitakse, et eriliselt soe oli nii teine kui ka kolmas juuni dekaad. Eesti keskmine õhutemperatuur oli juunis 17,4 °C (norm 14,4 °C).

Äikesega päevi oli möödunud kuul 16. Kõige äikeselisem oli 8. juuni, kui registreeriti 7256 välku.

Alates 1961. aastast on juuni veel soojem olnud vaid kahel aastal – 1999 ja 2019, mil Eesti keskmine oli vastavalt 17,8 °C ja 17,5 °C.

Prognoosi kohaselt jääb alanud juuli esimesel kolmandikul Põhja-Euroopa kohale tiirlema madalrõhuala, mille serva mööda kandub läänekaarest meile niiskust ja mõõdukat sooja. Sageli sajab vihma ja on üsna tuuline.

Kuu teisel kolmandikul tugevneb aeg-ajalt Eesti kohal kõrgrõhuhari ning vihmahoogudega päevade vahele satub ka kuivemaid. Temperatuurifoon on pilvisematel öödel üle 10°C, selgematel aga langeb sellest piirist paar-kolm kraadi madalamale, päevasoe kõigub paari-kolme kraadi ulatuses 20°C ümber.

Juuli viimasel dekaadil võib üle Läänemere ümbruse sirutuda kõrgrõhuvöönd. Kui see Eesti kohal paiksemaks jääb, siis on ülekaalus kuivemad ja soojemad ilmad.

Jahedamate ja niiskemate ning soojemate ja kuivemate perioodide vaheldumise tulemusena kujuneb kuu keskmine õhutemperatuur normi lähedaseks (norm 16,9..18,0°C), sademeid on normi piires või enam (norm 49..83 mm).

Prognoosi algandmete muutumisel, korrigeerib ilmateenistus ka jooksva kuu prognoosi.

Märksõnad
Tagasi üles