Eesti Keskkonnaühenduste Koda (EKO) kuulutas 2011. aasta keskkonnategijaks keskkonnaministeeriumi veeosakonna kauaaegse nõuniku Tiiu Raia, Keskkonnakirve pälvis aga teist aastat järjest majandus- ja kommunikatsiooni minister Juhan Parts.
Parts sai looduskaitsjailt keskkonnakirve
Keskkonnategija Tiiu Raia pälvis nimetuse pikaajalise pühendunud töö eest Eesti veekogude kaitsel, teatas koda oma kodulehel.
Raia töötas pikka aega keskkonnaministeeriumi veeosakonna nõunikuna viies ellu teadmispõhist ja demokraatlikku veekaitsepoliitikat, kaasates otsustamisprotsessi eksperdid ja keskkonnaorganisatsioonid. Tema suunamisel on hiljuti Eestis paljud asulad ehitanud tõhusad reoveepuhastid ja põllumajandusettevõtted lekkekindlad sõnnikuhoidlad. Eesti on suutnud likvideerida enamiku nn HELCOMi valupunkte ja võtab tõsiselt ka eesmärki saavutada aastaks 2015 kõigi veekogude hea seisund. Tänukirja Tiiu Raiale andis EKO esindaja Kaja Peterson üle keskkonnaministri aastalõpu vastuvõtul.
Lisaks Tiiu Raiale olid keskkonnateo nominendid Gennadi Skromnov 2011 aastal EPLi Eesti Asjaks valitud looduskaamerate initsiatiivi eest ja Urmas Vahur Kurese loodushoiutalus pärandkoosluste taastamise, ohustatud liikide elupaikade loomise ja loodusväärtuste tutvustamise eest.
Aasta keskkonnakirve pälvis majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts endiselt põlevkivienergeetika taastuvenergiale eelistamise eest, samuti selle eest, et majandus- ja kommunikatsiooni ministeerium ja maanteeamet endiselt kulutavad ressursse Saaremaa püsiühenduse protsessile, mille keskkonnamõjude hindamise aruanne ei arvestanud ekspertide järeldusi ning mille sisu ei ole kooskõlas säästva arengu põhimõtetega. Samuti taunib EKO Keskkonnaameti aruande heakskiitvat otsust.
«Majandusministri vahetu eesmärk pole küll keskkonna eest võitlemine, kuid ta peaks looma tingimused lisandväärtust loovale, ressursitõhusale ja pikaajaliselt suutlikule majandustegevusele,» selgitas EKO seisukohti Eestimaa Looduse Fondi juhatuse esimees Jüri-Ott Salm. «Keskkonnareostusele pole põlevkivienergeetika puhul hinda pandud, samas kui taastuvenergeetika suund, uudsete keskkonnatehnoloogiate suunamine, rohelise ITK tegevused peaks olema senisest prioriteetsemad. Kui ministeeriumi ettevõtluspoliitika toetab vastutustundlikku ettevõtlust, siis tuleks vastutustundlikult suhtuda läbivalt kõikidesse otsustesse.»
EKO liikmed soovisid nüriks ja kasutuks tehtud kirve Juhan Partsile täna reaalselt üle anda, et sellest kirvest enam paha ei sünniks. Juhan Partsiga koja liikmetel majandusministeeriumis täna kohtuda siiski ei õnnestunud, sest minister ei viibinud majas, vahendas ERR Uudised «Aktuaalset kaamerat».
Keskkonnakirves on sel aastal ehtne nüri kirves, mis leitud Tartus ühe maja renoveerimisel. Kirves on nüri seepärast, et selle omanik rohkem paha teha ei saaks.
Juhan Parts sai keskkonnakirve juba teist korda ja peab seda tiitlit pigem komplimendiks, ta selgitas, et majanduse ja keskkonna tasakaalu otsimine on alati keeruline ülesanne. «Ma pean ütlema, et kõigil nendel teemadel, millele keskkonnaorganisatsioonid tähelepanu juhtisid, on keskkonnamõõde ülimalt oluline.»
Juhan Partsile pakkus tugevat konkurentsi aasta keskkonnakirve valimistel Eesti Keemiatööstuse Liidu tegevdirektor Hallar Meybaum fosfaate sisaldavate pesupulbrite propageerimise eest. Möödunud aastal keelustas sellised merd reostavad ained pesupulbrites Euroopa Parlament, mille tulemusena on Eesti pesupulbritootjad tagurliku käitumise tõttu sattunud raskustesse.
EKO annab aasta keskkonnateo ja -kirve tiitlit välja alates 2006. aastast. Varem on keskkonnateo tiitlit pälvinud Maidla vallavanem Enno Vinni, Eesti Päevaleht, Teeme ära 2008, teadlased Tarmo Soomere ja Ivar Puura ning presidendi abikaasa Evelin Ilves. Keskkonnakirves on antud Mailis Repsile, Tallinna Linnavalitsusele, Reformierakonnale, jäätmekäitlusettevõtetele Utileek ja Utileek Lõuna ning Juhan Partsile ja Tallinna Kommunaalametile.