Ilmateenistus lubab keskmisest soojemat ja kuivemat juunit

Rannailm.

FOTO: Elmo Riig

Ilmateenistuse prognoosi järgi tuleb juuni õhutemperatuur keskmiselähedane või kohati kõrgem, juba nädala pärast kerkib õhusoe 25 kraadini.

Juuni keskmine õhutemperatuur on 13,1–15,5 kraadi.

Juuni algul on ilm jahe, seda eriti Eesti idapoolses osas. Esimestel öödel on maapinna lähedal ka hallaoht. Pärast 5. juunit kandub kaguvoolus soojemat õhku ning päevased termomeetrinäidud tõusevad üle 20 kraadi. Pärast 10. juunit peaks soojale lisa tulema ja päevasooja 25 kraadi ümbrusse tõstma. Kuu viimane kolmandik võib tavapärasemast jahedamaks kujuneda.

Sademeid on kogu kuu lõikes normist vähem, kohati normi piires. Juuni keskmine sademenorm on 47–87 millimeetrit. Kuu alguses sajab mõnel päeval kohati hoovihma, laialdasemalt võib sajuhooge olla 6.– 7.juunil.

Kuu teisel kolmandikul vahelduvad sajuhoogudega päevad kuivematega. Tugevamad ja laialdasemad võivad hoovihmad olla kuu keskpaigas. Kui kuu viimasel kolmandikul Põhja-Euroopas kõrgrõhkkond tugevneb, siis on sadusid harva.

Ilmateenistus lähtub kuuprognoosi koostamisel klimaatilistest näitajatest. Kahjuks erinevate mudelite üksikarvutuste usaldusväärsus langeb, mida kaugemale ette prognoos tehakse ja juba seitsme päeva kauguse prognoosi tulemused võivad suuresti varieeruda. Seega ei saa kuuprognoosi koostamisel alati täie kindlusega ilmamudelite arvutustele toetuda ning ilmateenistus soovitab jälgida lühiajalisi prognoose oma tegevuste planeerimiseks.

Tagasi üles
Back