E, 20.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Bioloog: tormid aitavad Läänemere elustikku säilitada

Raul Sulbi
Bioloog: tormid aitavad Läänemere elustikku säilitada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rüsijää Käsmu rannas.
Rüsijää Käsmu rannas. Foto: Arvet Mägi / Virumaa Teataja

Tormituultes kerkiv merevesi võib kõrgele tõustes teha rannaäärsetele aladele küll palju kahju, kuid merevee enda seisukohast on tormid hädavajalikud, et suhteliselt kinnises ja mageda veega Läänemeres elu säilida saaks.

Mingis mõttes on iga torm merele kui spaaprotseduur, mille käigus puhastub vesi sinna jõgede poolt kantud rämpsust  ning viskab kaldale kõik, millest vabaneda tahab, vahendas ERR Uudised «Aktuaalset kaamerat».

Merebioloog Jüri Tenson selgitas, et viimaste päevade torm on kandnud Põhjamerest suurel hulgal värsket soolast vett juurde ning, et mereelu on oluliselt paremaks läinud. Kui varasematel aastatel oli oht, et elu mere põhjas jääb ummuksisse ning seal elutsevad loomad ja kalad surevad ära, siis nüüd on see välistatud.

Kogu see puhastumine ei saa aga toimuda ilma, et mereveetase kogu Läänemeres ja sealhulgas suubuvate jõgede poolest rikkas Pärnu lahes tõuseks, tänavused ohtrad vihmasajud ongi mereveetaset ka maa poolt kergitada aidanud, Jüri Tenson leiab, et 160 cm nimetamine kriitiliseks piiriks külvab asjatut paanikat.

Märksõnad
Tagasi üles