T, 29.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

TV3: sademerekord oleks lumena eelmised talved üle trumbanud

Teelemari Loonet
TV3: sademerekord oleks lumena eelmised talved üle trumbanud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Liis Treimann

Lund Eestimaal veel ei ole, seevastu on sajuhulgad mitmes kohas ületanud ajaloolise keskmise ja kui vihma asemel sadanuks lund, oleksid hanged eelmiste lumerohkete aastatega võrreldes veelgi suuremad.

Nimelt näitavad Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi andmed, et kui detsembri sademed tulnuks maha lumena, oleks tänavused hanged mullustest veelgi kõrgemad, see tähendanuks aga katastroofilist olukorda, vahendasid «Seitsmesed uudised».

Sademeid on detsembrikuus tulnud palju. Lõuna- ja Ida-Eestis on kuu keskmine sajuhulk 40-60 millimeetrit, Lääne-Eestis 50-70 millimeetrit ja aasta keskmine sajuhulk on lausa 600-700 millimeetrit.

EMHI sünoptik Ele Pedassaar ütles, et Lääne-Eestis on juba viis jõge ületanud ajaloolise keskmise veetaseme ja seda lausa kahekordselt. «Kõik rohkem on Ristnas mõõdetud – ligi 128, mis on ületanud ajaloolise numbri kahekümne millimeetri võrra,» ütles Pedassaar.

«Kui me võtame arvesse möödunud aastad, siis terve detsembri kohta maksimaalsed sajuhulgad ulatusid ligi meetrini,» märkis sünoptik. «Kui praegu on juba paarkümmend sentimeetrit rohkem sadanud, siis arvata on, et need hanged oleksid ikka tunduvalt kõrgemad.»

Detsembri kohta harjumatud suurveed on sulgenud mitmeid teelõike ning täna hommikul pakkus üllatuse Tuhala nõiakaev, mis talve kohta ebatavaliselt keema hakkas.

Märksõnad
Tagasi üles