Aasta vahetub rahutu ilmaga: oodata on tormituult, lumesadu ja lörtsi

Mõnda aega päikselisena püsinud päevad saavad nüüd otsa ning taas on oodata lume- ja lörtsisadu.

FOTO: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Aastavahetusel levib üle Eesti lumesadu, tuisk, lörts ja vihm ning uue aasta esimestel päevadel on oodata tormituuli, prognoosib ilmateenistus.

Pühapäeval, 30. detsembril eemaldub madalrõhulohk Venemaale ja selle järel sajab põhiliselt idapoolsetes maakondades lörtsi, sekka ka vihma, pärast keskööd Kagu-Eestis põhiliselt lund. Päev on tõusva õhurõhu foonil ja suurema sajuta. Tuul pöördub edelast läände ja loodesse ning ulatub päeval saartel ja põhjarannikul puhanguti 15 m/s. Õhutemperatuur on öösel 0..-4, saarte rannikul kuni +2, päeval -1..+1, saartel ja läänerannikul +1..+3°C.

Esmaspäeval, 31. detsembril tugevneb kõrgrõhkkonna mõju ja ilm on enamasti sajuta. Tuul on öö hakul veel tugev ning puhub loodest, siis nõrgeneb. Ennelõuna on rahulik, pärastlõunal pöördub tuul edelasse ja lõunasse ning tugevneb. Õhutemperatuur on ööpäeva jooksul -2..-7°C. Õhtul laieneb üle mere madalrõhkkonna serv. Jätkub edela- ja lõunatuule tugevnemine. Lääne poolt alates hakkab lörtsi- ja lund sadama, teeb tuisku. Sadu levib edasi mandri poole. Saartel läheb sadu järk-järgult üle vihmaks ja seal on jäiteoht suur.

Aasta vahetub rahutu ilmaga. Ööl vastu 1. jaanuarit liigub aktiivne madalrõhkkond üle Skandinaavia Botnia lahe äärde. Lume- ja lörtsisadu laieneb kiiresti üle Eesti. Teeb tuisku, sest puhub tugev edela- ja lõunatuul. Lääne-Eestis muutub sadu vesisemaks ja jäiteoht on suur! Õhutemperatuur on Lääne-Eestis -1..+2, Kesk- ja Ida-Eestis -2..-7°C, hommikuks kõikjal tõuseb. Päevaks tuleb madalrõhkkond loodevoolu toel Lõuna-Soome ja selle servas sajab meil lörtsi, sekka vihma, idapoolsetes maakondades ennelõunal ka lund. Jäiteoht on suur! Pärastlõunal on Lääne-Eestis sajuhooge harvem. Puhub tugev edela- ja läänetuul, saartel pöördub loodesse. Õhutemperatuur on Lääne- ja Kesk-Eestis +1..+4, Ida-Eestis -2..+1°C.

Kolmapäeval liigub madalrõhkkond edasi Venemaa lääneserva ja selle vahetus läheduses puhub meil väga jõuline loode- ja põhjatuul, puhanguid on sisemaal üle 15, rannikul üle 20, merel üle 25 m/s. Aeg-ajalt sajab - öösel vihma ja lörtsi, päeval enam lund ja tuiskab. Õhutemperatuur on öö hakul veel üle 0°C, hommikuks langeb 0..-5°C-ni, päeval õhutemperatuuri langus jätkub.

Neljapäeval madalrõhkkond kaugeneb Venemaa sisealade suunas ja õhurõhk tõuseb. Öösel sajab ikka hooti lund ja tuiskab. Hommikul alates Lääne-Eestist jääb sajuhooge harvemaks. Loode- ja põhjatuul on ka tänastel andmetel ikka väga jõuline. Õhutemperatuur on ööpäeva jooksul -4..-9°C.

Reede öösel liigub Eesti kohale kõrgrõhuhari ja ilm on suurema sajuta. Õhutemperatuur on -4..-9°C ja kui hommikuks taevas selgineb ja tuul nõrgemaks jääb, siis langeb sisemaal alla -10°C. Kui päeval loodevool uue madalrõhulohu toob, siis jõuavad sajupilved ning ilm läheb sulale.

Tagasi üles