R, 8.12.2023

Reedel on taas oodata tormi, sedapuhku koos ohtra vihmasaju ja ka lörtsiga

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Torm Tallinnas
Torm Tallinnas Foto: Sander Ilvest

Reedel liigub Oslo lähistelt väga aktiivne osatsüklon üle Läänemere itta ning muudab meie ilmaolud väga keeruliseks. Ilmamuutus toob rohke vihmasaju, põhjapoolsetes maakondades võib sekka ka lörtsi tulla, teatas ilmateenistus.

Osatsükloni kõige tõenäolisem liikumistrajektoor on üle Saaremaa põhjaserva ja Lõuna-Eesti Venemaale.

Tuuleväli on väga muutlik – kuna tsüklon on aktiivne ja liigub väga kiiresti, siis ka suund ja kiirus vastavalt sellele muutuvad kiiresti. Põhja-Eestis pöördub tuul läänekaarest üle ida põhja, vastu hommikut tugevneb iiliti 15, looderannikul 18 m/s. Lõuna-Eesti on öö hakul leebe lõunakaare tuulega, pärast keskööd tugevneb edela- ja läänetuul puhanguti 15 m/s, siis võib üürikeseks rahuneda, aga hommikul teeb loodetuul uuesti tugevaid puhanguid.

Lääne-Eesti saartel tõstab tsüklon suure tõenäosusega tuule tormiks – juba täna õhtul algab edelatuule tugevnemine ning keskööks paisub 15-20, on puhanguti 25 m/s, mille tõttu veetase Liivi lahes taas tõuseb.

Maksimum saabub tõenäoliselt hommikul (orienteeruvalt kella 6..8 ajal), mil Pärnus võib veetase tõusta 150 cm (EH2000) ümbrusse. Samal ajal jõuab tsüklon juba mandri kohale ning selle järel pöördub Saaremaal ja Hiiumaal tuul loodesse, on algul puhanguti ikka väga tugev, siis tõmbub veidi tagasi (pärast kella 9). Järgneva tunni-paari jooksul pöördub ka Liivi lahel tuul loodesse, õhurõhk suundub tõusule ja veetase langusele.

Hommikupoolikul tihedam sadu eemaldub ja loodetuule tugevamaid puhanguid on veel Eesti idapoolses osas (kuni 20 m/s). Keskpäevast alates on sajuhooge hõredamalt ja loodetuule puhanguid kuni 15 m/s, õhtuks tuul nõrgeneb veelgi.

Õhutemperatuur on Eesti põhjapoolses osas 3..5, rannikul kuni 9°C, Edela- ja Lõuna-Eestis on öö hakul veel kuni 13°C, hommikuks langeb sealgi.

Laupäevaks kaob tsüklon Läänemere õhuruumist, selle järel taevas selgineb ja tuul üürikeseks rahuneb. Loodevoolus tungib sisse külm. hommikuks langeb õhutemperatuur 0°C ümbrusse ning pea kõikjal on maa hallaga kaetud.

Päeva peale annab tugevnev tuul taas märku uue madalrõhkkonna lähenemisest.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles