N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tänavune suvi oli keskmisest veidi kuivem ja jahedam

Sven Randlaid
, Toimetaja
Tänavune suvi oli keskmisest veidi kuivem ja jahedam
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pilved.
Pilved. Foto: Elmo Riig / Sakala

Lõppenud suvi kujunes Eestis aastate keskmisest pisut jahedamaks ja kuivemaks, kõige külmem suvekuu oli juuni ning enim soojakraade oli augustis.

Suvine keskmine õhutemperatuur oli 15,2 °C, samas kui norm on 16,0 °C. Juuni, juuli ja augusti Eesti keskmine sajusumma 205 mm jäi samuti normile (224 mm) alla. Päikest oli suvel keskmiselt 775,4 tundi (norm 790,4 tundi), teatas ilmateenistus.

Kõige jahedam suvekuu oli juuni, mille keskmiseks temperatuuriks mõõdeti 13,4 °C (norm 14,4 °C). Samas oli jaanikuu kõige päikeselisem – siis paistis päike keskmiselt 283,5 tundi (norm 267,9 tundi).  Juuli kujunes keskmise sajuhulgaga 48 mm (norm 72 mm) kõige kuivemaks ning august keskmise õhutemperatuuriga 16,5 °C (norm 17,4 °C) kõige soojemaks, aga samas ka kõige sajusemaks. Suve viimasel kuul oli keskmine sajuhulk 87 mm (norm 83 mm).

Tähelepanuväärsematest ilmastikunähtustest võiks mainida 11. juunil ja 13. juulil  Tartus ning 17. augustil Tallinnas paduvihmast tekkinud üleujutusi. 18. ja 21. juulil nähti Suures väinas ja Vilsandi juures vesipüksi.

Eriti rajune ilm oli 12. augusti õhtul ja 13. augusti ööl, kui vihmavalingute hulka tuli mitmel pool rahet ning torm murdis puid ja tõmbas neid juurtega välja. Hoonetele tekitatud kahju põhjal võib oletada, et tekkis ka üksikuid väikese ulatusega trombe.

19. augustil murdis äikesetorm puid, lõhkus kasvuhooneid ja lennutas katuseid Simunas.

Märksõnad
Tagasi üles