Pärnumaal ohustab veeuputus kahes külas majasid

Kevadine suurvesi.

FOTO: Kalju Sarapu

Pärnumaal tõusis Pärnu jõgi rüsijääst tekkinud veesulu tõttu üle kallaste, ohustades elumajasid kahes jõeäärses külas.

Alates eile õhtust tõusis Sindis Pärnu jõgi üle kallaste ning praeguseks on vesi majadesse voolanud. Viie jõeäärse maja elanikud on oma kodudest välja kolimas. Surju vallas on vesi ära lõiganud külale ligipääsu. Üks perekond oli sunnitud kodust lahkuma. Ohustatud on ka teised Pärnu lahte suubuvate jõgede äärsed asumid, kus vesi võib jää kuhjumise tõttu tõusta.

Sindis hakkas Pärnu jõgi üle kallaste tõusma eile õhtul alates kella 20.-st rüsijääst tekkinud veesulu tõttu. Praeguseks on veetase kerkinud enam kui kolm meetrit võrreldes tavapärasega. Vesi on hakanud voolama majadesse.

Ohu tõttu lülitati majapidamistest elekter välja ning seetõttu on ka elanikud sunnitud vee taandumiseni oma kodudest lahkuma. Rüsijää ummistuse ulatus on ca 400m. Demineerimisspetsialistide hinnangul ei saa ummistust õhkida kuna rüsijää mass on nii ebastabiilne, et sinna pole võimalik ohutult minna, et lõhkeainet paigaldada.

Surju vallas Metsaääre külas lõikas jõgi mõlemalt poolt ära külale ligipääsutee ujutades selle üle ca poole meetri sügavuselt, samuti on vee all ka osad hoovid. Inimesed pääsevad kodudesse üksnes läbi põlvekõrguse vee.

Ohustatud alasse jääb ligikaudu nelikümmend maja, kuid osa neist on suvilad ning ei ole püsikasutuses. Vesi voolab intensiivselt üle ühte krundi ning selle elanikud olid sunnitud kodust lahkuma.

Olukorra hindamiseks kogunes täna kell 18.00 ajal Lääne-Eesti päästekeskuse kriisimeeskond. Uputusaladel hoitakse pidevalt silma peal ning ollakse vajadusel valmis reageerima ning inimesi abistama.

Koostöös kaitseliiduga ollakse valmis pakkuma nii inimestele kui ka olulisema vara evakuatsiooni. Liikluse ümbersuunamine on korraldatud koostöös politseiga. Nii Sindi linna kui Surju vallavalitsusega on läbi räägitud võimaliku majutusabi pakkumine ja ka elanike toetamine.

Kuna Pärnu jõe alamjooksul on jääolud ettearvamatud ja jää võib mujalgi kuhjuda, tuleb jõeäärsete majade elanikel ennast võimalikuks kodust lahkumiseks ette valmistada. Ohustatud piirkond on Pärnu lahte suubuvate jõgede äärsed asumid alates Torist kuni Pärnuni.

Inimestel tuleks kokku leppida võimalik alternatiivne majutuskoht, läbi mõelda esmatarvilikud esemed, mis endaga kaasa võtta ning väärtuslikum sisustus maja kõrgematele korrustele viia. Kellel sugulaste-sõprade juurde võimalik minna ei ole, nendele korraldab majutuse kohalik omavalitsus.

Probleemidest seoses suurveega saab teada anda päästeala infotelefonil 1524. Kui inimeste elu on otseses ohus tuleb helistada hädaabinumbrile 112.

Tagasi üles