Uuel nädalal on tulekul tugevad lumesajud vaheldumisi sulailmaga

Merike Teder
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lumesadu
Lumesadu Foto: Marianne Loorents / Virumaa Teataja

Nädalavahetusel ees ootava pakase järel  võib uuel nädalal oodata taas suuri lumesadusid ja tuisku vaheldumisi sulailmaga.

Soome kohal on väga külm ilm pikemalt püsinud ja iga päev tekitab küsimuse, millal see pakane ka Eestisse jõuab.  Suur osa Soome lahest  läänepoolsest osast on veel jäävaba ja mitmel korral on just lahe avatud vee kohal väike tsüklonike tekkinud, kirjutab ilmateenistuse sünoptik Merike Merilain nädala ilmaprognoosis.

Aga need mere kohal tekkivad lumepilved ongi meid säästnud lauspakasest. Kui juhtub taeva selgeks lööma, on selles külmas õhumassis, mis meil ja Soomes ühtlustunud (1,5 km kõrgusel -14 kraadi), on ka siin oodata alla -20 näiteks. Soomes on need numbrid valdavalt alla -25, põhja pool alla -30. 

Selle tasase ilma tingimustes on parim viis ise pakase tulekut näha õhtul taevast uurides. Kui neid kaitsvaid pilvelaevu näha pole ja õhtutaevas helekollaselt kumab, võib arvata, et ka koduõuel on pakane tulekul. Ja nii veel ka ööl vastu laupäeva on -25 kraadi suuremas osas Mandri-Eestist võimalik.

Pühapäevaks taandub kõrgrõhuala lõuna poole ja arvatavasti saab edelavool Atlandil püsivate aktiivsete tsüklonite toel mõneks päevaks ka Läänemere valitsejaks.

Järjestikused madalrõhulohud toovad pehmema ilma, kuid sula on esmaspäeval tulekul siiski vaid Hiiumaa-Saaremaa läänerannikul, mandril pigem jääb kerge miinus püsima.

Teisipäevaks arvutavad ilmamudelid uue osatsükloni tekkimise Skandinaavial või Läänemerel ja selle trajektoor peaks kulgema üle Eesti kagu poole. Ja teist samasugust lumetootjat pakutakse nädala pärast neljapäevaks-reedeks. Kui nii peaks minema, on tulekul tugevad lumesajud ja tuisud vahelduvalt sulailma hädadega (jäide, märja lume ladestumine).

Aga jääme esialgu lähipäevade pakast ootama, mis kiiresti Soome lahel jääkatet paksendab ja jääpiiri lääne poole nihutab. Iga uus muutus toob ka uued arengud edaspidises ilmas. 

Tagasi üles