Klimatoloog: selliseid soojapäevi on detsembris olnud varemgi

Valged jõulud jäävad sel aastal tulemata

FOTO: Marianne Loorents/Virumaa Teataja

Suhteliselt suurte soojakraadidega detsembripäevi on olnud ajaloos varemgi, osutas tähelepanu TTÜ meteoroloogiaprofessor.

TTÜ meteoroloogiaprofessor Sirje Keevallik kinnitas, et sel aastal valgeid jõule ei tule, kuid need pole ka esimesed jõulupühad Eestis, mis lumeta jäävad.

See, et pühapäeval oli Tallinnas 11,6 kraadi sooja, on viimase sajakonna aasta detsembrikuu rekord. «Varasemad päevased maksimumtemperatuurid olid 10,4 kraadi aastal 1953 ja 10,7 aastal 2006. Aga tõestuseks, et Eesti jaoks on normaalne väga suur võimaluste vahemik, võib öelda, et 1978. aastal oli Tallinnas 31. detsembri öösel 32,2 ja 30. detsembril 29,7 kraadi külma. Ka möödunud aastal algas detsember 16 miinuskraadiga,» meenutas Keevallik.

«Pärast Pariisi kliimakonverentsi püütakse igalt poolt leida märke lähenevatest katastroofidest, mistõttu otsustasin vaadata, kui tihti varem on olnud haruldasi soojapäevi detsembris. Tulemused olid enam kui huvitavad: Tallinnas tõusis päevane maksimumtemperatuur vähemalt 8 kraadini aastatel 1924-1953 12 korda, järgmise 30 aasta jooksul mitte ühtegi ja aastatel 1984-2013 19 korda. Võta siis nüüd kinni, kas siin on mingi süsteemne muutus või ei,» arutles ta.

Kliima soojenemisest rääkides peetakse tema sõnul silmas globaaltemperatuuri, mis võtab kokku öö ja päeva, suve ja talve, ekvaatori ümbruse ja polaaralad. «Eestis näiteks on soojenemine toimunud peamiselt kevadtalvel ja kevadel.»

«Isegi siis, kui lund enam üldse ei saja ja detsembri keskmine temperatuur tõuseb Tallinnas praeguselt –1,9 kraadilt +5,5 kraadini, nagu see on Pariisis, jääb päikesekiirguse režiim igal pool ikka samaks. Sellist pikka pimedat ööd ja trööstitult hämarat päeva, mis meil praegu valitseb, Pariisis ei tunta,» nentis Keevallik.

Tagasi üles