R, 2.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ilm läheb jahedaks ja vihmaseks ning siis uuesti soojaks

Merike Teder
, reporter
Ilm läheb jahedaks ja vihmaseks ning siis uuesti soojaks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Järgmisel nädalal tuleb korraks meile külmem õhumass, kuid oktoobri esimesteks päevadeks võib taas vananaistesuvi naasta. 

Päike väsib üha kiiremini ja loodus närbub tasahilju. Ilmaski toimuvad muutused sügise suunas, kuid seda esialgu üsna leebelt, kirjutab ilmateenistuse sünoptik Maile Meius nädala ilmaprognoosis.

Täna ja homme lükkab Eesti poole vihmapilvi kaugel Balkanimaade kohal laiuv madalrõhuala. Saju võimalus on kõige suurem Kagu-Eestis ja välistatud ei ole ka äike. Õhusooja jagub reedesesse päeva veel 16-20 kraadi, laupäev on veidi jahedam.

Septembrikuu lõpusirgel saavad meie ilma suhtes määravaks Norra merelt Barentsi merele tüüriv madalrõhkkond ja Lääne-Euroopa kohal tugevnev kõrgrõhkkond. Nende kahe õhuhiiglase toel suunatakse õhuvool Läänemere ääres loodesse ja Skandinaaviast saabub Eestisse külmem õhumass.

Õhutemperatuur langeb sisemaal kohati 3-5 kraadi piiresse ja päevased maksimumid küündivad 15 kraadi ringi. Kõledust lisavad omalt poolt ka puhanguline lääne- ja loodetuul ning hajusad hoovihmapilved.

Oktoobri alguseks on Lääne-Euroopas laiuv kõrgrõhkkond kõik madalrõhkkonnad oma äärealadele surunud ja selle haardesse jääb ka Eesti. Kui ilm käitub vastavalt ettekirjutatud stsenaariumile ja ükski aktiivne tsüklon rambivalgusesse ei astu, siis ootab meid ees õunte järgi lõhnav vananaistesuvi.

Märksõnad
Tagasi üles