Soojus jõuab Eestisse vaid ajutiseks

FOTO: SCANPIX

Eestisse saabub soojem õhumass, kuid selle viibimine siinkandis jääb ajutiseks. 

Soojem õhk kandub meile kahe madalrõhkkonna koostöö tulemusena, kirjutab ilmateenistuse sünoptik Maile Meius nädala ilmaprognoosis. 

Üks neist madalrõhkkondadest pöörleb Teravmägede lähistel ja selle lõunaserv ulatub Soome laheni. Teine madalrõhuala tegutseb kaugel Lääne-Euroopas. Ühisel jõul suunatakse kõrgemate õhukihtide tuuled Läänemere ümbruses edelasse ja nii kandubki osa Kesk-Euroopas pesitsevast soojusest Eestisse.

Termomeetrinäidud tõusevad päeva peale 20-23 kraadi piiresse, meretuulega rannikud peavad leppima madalama õhutemperatuuriga. Põhjapoolne tsüklon lisab täna meie õhuruumi ka veidi niiskust, mistõttu võib eelkõige Kirde-Eestis kohati hoovihma sadada.

Laupäeval hoiavad tsüklonid sooja õhuvoolu avatuna, kuid suunavad suurema niiskuse Eestist mööda. Vaid Lõuna-Eestis võib pilvisem olla, kuid saju võimalus on kogu maal siiski väike ja päeva peale kujuneb ilm üldjoontes üsna päikesepaisteliseks. Edelatuule kiirused jäävad alla 10 m/s ja õhutemperatuur kerkib jõudsalt 21-26 kraadini.

Meretuulele avatud rannikul kõrgeid termomeetrinäite oodata aga ei tasu.

Pühapäeval kogub Skandinaavias jõudu uus osatsüklon. Süvenev õhukeeris võtab kursi Soome poole ja selle lohk liigub üle Baltimaade itta. Kordub taas stsenaarium, kus soe õhk tõrjutakse vihmasabina saatel Eesti kohalt Venemaale ja mõnest süngemast pilvest võib ka välgunooli sähvida.

Tuul pöördub läänekaarde ja esmaspäeval on jahedam õhk taas võimutroonil.

Teisipäeval ja kolmapäeval jääb Eesti kohal avatuks jahe loodevool. Kohati püsib hoovihma võimalus ja maapinnal suureneb öökülmaoht. Päevasedki näidud on tagasihoidlikud - meretuulele avatud rannikul on õhusooja napilt 13-15, sisemaal maksimaalselt 18-19 kraadi.

Neljapäeva päeval võib üle Norra mere Skandinaaviasse jõuda uus madalrõhkkond ja selle idaserv laieneb tasapisi Eesti ja Soome suunas. Kas uus kogus sooja ja niiset õhku siis ka meieni jõuab või valitsevaks saab jahe kõrgrõhkkond, see vajab veel lähipäevadel uurimist.

Tagasi üles