Vulkaan purskab endiselt, kuid tuhka on jäänud vähemaks

Helikopter Eyjafjallajökulli liustiku kohal.

FOTO: Reuters/ScanPix

Islandi politsei kinnitusel purskab Eyjafjallajökulli liustikul asuvast Fimmvörðuhálsi vulkaanist tuhka tulemäe kolmest kraatrist.


Politsei sõnul on üldine olukord võrdlemisi stabiilne ja purskeid, millega on kaasnenud Euroopa lennuliikluse segi paisanud hiiglaslik tolmupilv võib täheldada kolmest eraldiseisvast kraatrist, vahendas uudisteagentuur AFP.

Sellele vaatamata on politsei kinnitusel jäänud õhku paisatavat vulkaanilist tolmu vähemaks. «Vulkaaniline aktiivsus on sündmuspaigal endiselt märkimisväärne,» möönas politsei.

Kui varem purskas Fimmvörðuháls oma tolmu ja tuhka kuni seitsme kilomeetri kõrgusele atmosfääri, siis nüüd küündib tuhasammas kolme kilomeetri kõrgusele. Suurbritannia ilmateenistus on hoiatanud uue tuhapilve lähenemisest, kuid Islandi politsei seda oma avalduses ei maininud.

Samas kardavad mitmed teadlased ja saareriigi elanikud, et 21. märtsil alanud vulkaanipursked võivad tähendada ettekuulutust naabruses asuva ja veelgi võimsama Katla vulkaani aktiviseerumise kohta.

Islandlased usuvad, et vulkaan Katla hakkab purskama seitsme päeva jooksul. Minevikus on kõik kolm väiksema naaberliustiku Eyjafjallajökulli vulkaanipurset toonud endaga kaasa ka suurema Katla purskama hakkamise.

Tagasi üles
Back