Paisuomanikud peavad hoolitsema suurvee ohutu läbipääsu eest

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Martti Kass
Copy
Sindi pais.
Sindi pais. Foto: ANTS LIIGUS/PRNPM/EMF

Koos kevadega kaasneva suurveega tuletab keskkonnaamet paisu omanikele või paisu valdajatele meelde, et suurvesi tuleb paisust ohutult läbi lasta. Sellest tulenevalt tuleb paisudel toimuva osas olla valvas ning tegutseda vastavalt tekkinud olukorrale.

Tänavune talv on olnud erakordselt lumerohke, mistõttu toob see endaga kaasa ka keskmisest suurema kevadise suurvee. Suurveega võivad puruneda paisud ja tekkida kahju nii keskkonnale kui ka inimeste varale ja tervisele.

Veeseaduse kohaselt peavad kõik paisu omanikud või valdajad tagama paisu ohutuse. Muuhulgas tähendab ohutuse tagamine ka seda, et paisust ülalpool ei tekiks lubatust suuremat veetõusu ega muid riske, mis võivad endaga kaasa tuua paisu purunemise ning sellest tuleneva keskkonnakahju.

Iga paisu omanik või paisu valdaja on kohustatud korraldama paisu regulaarse ülevaatuse ning koristama paisu ette koguneva jää ja prahi, et see ei ummistaks liigveelaset ning ei põhjustaks ülaveetaseme lubatust suuremat tõusu. Keskkonnakahju ohust tuleb teavitada keskkonnaametit.

Vastavalt veeseadusele peab kõigil Eestis olevatel paisudel olema vee erikaustusluba hiljemalt 1. detsembriks 2012, kuid praeguseks ajaks ei ole kõik paisu omanikud luba taotlenud.

Ka neil paisu omanikel või valdajatel, kel puudub vee erikasutusluba, tuleb paisu purunemisel tekkiv kahju hüvitada ja teavitada paisu purunemise ohust, teatas keskkonnaamet. 

Juhul, kui selgub et eelpooltoodud meetmetest ei piisa kevadise suurvee ohutuks läbilaskmiseks, peab nii vee erikasutusluba omav kui ka mitteomav paisu omanik või paisu valdaja võtma ühendust keskkonnaametiga, et välja selgitada võimalikud meetmed ja tingimused veetaseme alandamiseks.

Isikutele, kellele on vee erikasutusluba väljastatud, saab keskkonnaamet väljastada vajadusel ajutise vee erikasutusloa. Neile, kellele vee erikasutusluba väljastatud ei ole, selgitab amet, kuidas ohutult ja veeseadusega kooskõlas veetaset alandada. 

Märksõnad

Tagasi üles