L, 30.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Uuring: Läänemere seisund on murettekitav

Hanneli Rudi
, reporter
Facebook
Comments
Foto: Caro / Scanpix

Läänemere põhi on väga halvas seisus ja merevee hapnikusisaldus kriitiliselt madal, selgus Soome teadlaste hiljutise uuringu kurbadest tulemustest.

Merebioloog Mart Jüssi sõnul algas Läänemere seisundi oluline ja kiire halvenemine pärast Teist maailmasõda, kui Läänemere kaldal elavad inimesed hakkasid kasutama rohkem keemiatööstuse produkte ja algas intensiivne kalapüük, vahendab ERR uudised rahvusringhäälingu raadiouudised.

«Mere kaldal elavate inimeste elutegevuse tulemusena on meri väga tugevasti reostatud olmejäätmete ja keemiliste ühenditega. Riburadapidi on see jõudnud väja selleni, et enam ei jätku kala, mida püüda ning mereelustik on oluliselt vaesunud,» ütles Jüssi.

Jüssi sõnul vahetub Läänemere vesi täielikult 30 aasta jooksul, mis tähendab, et kui me laseme täna midagi merre, siis võtab see terve inimpõlve, enne kui reostus veest kaob.

Teadlase hinnangul on reaalne oht, et Läänemeri muutub aja jooksul solgiauguks. Jüssi märkis, et merereostus ei alga mitte kaldalt, vaid kaugelt sisemaalt, kus põlde reostatakse kemikaalidega või farmide lägaga.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles